میانگین متوسط زمین لرزه‌ها سایقه طولانی لرزه‌خیزی کشور نشان‌دهنده قابل توجه بودن خطر زلزله در ایران است. بر اساس مطالعات انجام شده روی زمین لرزه‌های ثبت شده در 100 سال اخیر، به طور متوسط در هر 10 سال یک زمین لرزه به بزرگی 7 و یا بیشتر در ایران رخ می‌دهد. اگر چه زلزله به خودی خود خطری برای انسان ندارد، اما با توجه به خرابی ساختمان‌ها و غیرقابل پیش بینی بودن زمان وقوع آن، متأسفانه هر از چندگاهی شاهد مرگ و میر گسترده انسان‌هایی هستیم که خطر زلزله را جدی نگرفته و خود را برای آن آماده نکرده بودند.

شرکت مهندسین مشاور سازیران با در اختیار داشتن دانش و تجربه کافی، مبتنی بر جدیدترین آیین‌نامه‌های دنیا و ایران و با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تجهیزات صنعتی و تکنولوژی روز جهان و دسترسی به دقیق‌ترین و مطمئن‌ترین آزمایشگاه‌های تخصصی، طرح‌های مقاوم‌سازی و بهسازی را به طور کامل از ارزیابی اولیه تا اجرای نهایی، با تضمین بهترین خدمات به انجام می‌رساند.

سازیران افتخار دارد خدمات مقاوم‌سازی و بهسازی را در تمامی حوزه‌ها از جمله سازه‌های بلند مرتبه و خاص، بناهای تاریخی، تونل‌ها، پل‌ها، انواع سازه‌های دریایی و نیز تأسیسات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، لوله‌ها و مخازن تحت فشار ارائه دهد.

 

راهکارهای مقاوم‌سازی سازیران برای سازه‌های موجود

 


مقاوم‌سازی با استفاده از الیاف پلیمری و انواع FRP

پلیمرهای مسلح شده با الیاف، نوعی ماده کامپوزیت متشکل از الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است و به دو شکل ورقه‌ای و میلگرد وجود دارد. از ویژگی های اصلی این مواد کامپوزیت، مقاومت فشاری و خصوصاً کششی زیاد (در بعضی موارد بیشتر از فولاد)، وزن بسیار کم، مقاومت در برابر خوردگی خوب، رفتار خمشی مناسب و مقاومت در برابر خستگی بسیار بالا می‌باشد.

مقاوم‌سازی با ژاکت فلزی

استفاده از ژاکت فلزی برای مقاوم سازی ساختمان های بتنی ضمن افزایش مقاومت و شکل پذیری اعضای سازه، وزن قابل ملاحظه ای را به ساختمان اضافه نمی‌نماید. در این روش ورق‌های فلزی بر روی سطح بتنی عضو قرار گرفته و توسط بولت و چسب اپوکسی به عضو مربوطه متصل می‌گردد.

مقاوم‌سازی با ژاکت بتنی

در این روش یک پوشش بتنی همراه با یک مش فولادی در پیرامون عضو مورد نظر همچون دیوار برشی، ستون و تیر اجرا می‌شود. در این روش عضو قدیمی با مته سوراخ می‌شود و آرماتورهای دوخت به شکل L توسط چسب اپوکسی به آن متصل می‌شود.

مقاوم‌سازی با دیوار برشی

چنان چه تیر و ستون‌های سازه بتنی قابلیت تحمل بارهای ثقلی را داشته اما تحت بارهای لرزه‌ای آسیب‌پذیر باشد، اضافه نمودن دیوار برشی باعث جذب نیروی جانبی لرزه‌ای توسط دیوارها شده و از اعمال نیروها و تغییر شکل‌های لرزه‌ای به تیرها و ستون ها جلوگیری می‌نماید. در اتصال دیوار برشی به سازه باید نیروی طبقه به آن منتقل شود تا امکان جذب نیروی زلزله توسط آن فراهم شود، لذا از کاشت میلگرد بین دیوار برشی و دال و یا دیوار برشی و ستون ها استفاده می‌شود.

مقاوم‌سازی با مهاربند فلزی

این روش که به سرعت نیز قابل اجرا می‌باشد، ضمن افزایش سختی و مقاومت جانبی ساختمان، از طریق تشکیل منحنی هیسترسیس پایدار، باعث استهلاک انرژی ورودی ناشی از زلزله می‌شود. استفاده از مهاربندهای فلزی باعث افزایش سختی و در نتیجه کاهش جابجایی جانبی سازه شده که به نوبه خود، کاهش آسیب پذیری سازه را در پی دارد.

مقاوم‌سازی با قاب پیرامونی

در این روش به علت اجرا در پیرامون ساختمان، حجم تخریب فضای داخلی کاهش یافته و در هزینه و زمان پروژه صرفه جویی می‌شود. اتصال قاب پیرامونی به سازه توسط کاشت میلگرد در کلاف‌های قائم و افقی ایجاد می‌شود. طراحی قطر و فاصله آرماتورهای دوخت باید به گونه‌ای باشد که بتواند نیروی طبقه را به قاب منتقل نماید.

مقاوم‌سازی با استفاده از شاتکریت

در این روش شبکه میلگردهای افقی و قائم به دیوار نصب شده و لایه‌ای از بتن با ضخامت معین توسط شاتکریت روی شبکه میلگردها پاشیده می‌شود. در این روش شبکه آرماتورها توسط آرماتور دوخت به دیوار موجود متصل می‌گردد. همچنین در نهایت جهت انسجام دیوار و انتقال نیروی برشی، آرماتورهای شبکه درون فونداسیون وارد می‌گردد.

شرکت‌های هلدینگ سازیران
ستبران طرح هزاره سوم

ستبران طرح هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

مجله سازیران

مجله سازیران

طرح ماندگار هزاره سوم

طرح ماندگار هزاره سوم

نشر علم عمران

نشر علم عمران

سازه‌های آرمانی هزاره سوم

سازه‌های آرمانی هزاره سوم