دپارتمان طراحی و نظارت سازیران با جذب افراد مجرب در زمینه طراحی سازه‌های فولادی، بتنی و هیبریدی، خدمات حرفه‌ای خود را برای آنانی که به ساخت سازه‌هایی آرمانی در هزاره‌های جدید می‌اندیشند، ارائه می‌نماید. با توجه به تغییرات اخیر سه آیین‌نامه مهم ساختمانی کشور (مباحث ششم، نهم و دهم مقررات ملی ساختمان)، دپارتمان طراحی سازیران فایل‌ها و الگوریتم‌های خود را متناسب با آیین‌نامه‌های جدید به روز نموده است. طراحان شرکت سازیران با توجه به تغییرات اساسی آیین‌نامه فولاد، که روش تنش مجاز از آن حذف شده و روش طراحی بر اساس ضریب بار و مقاومت جایگزین آن شده است، ماه‌ها است که در حال تهیه دفترچه‌های محاسبات نمونه بر اساس این روش جدید طراحی هستند و شرکت سازیران از اولین شرکت‌هایی خواهد بود که طراحی‌های خود را با آیین‌نامه‌های جدید سازگار خواهد کرد. مهندسان سازیران افراد کار آزموده بوده و با انواع آنالیزها اعم از استاتیکی غیر خطی (Push over)، استاتیکی غیر خطی مودال (Modal Push over)، دینامیکی غیر خطی افزایشی (IDA) و آنالیز زمان دوام (ET) آشنایی لازم را دارند.


آلیاژهای حافظه‌دار شکلی (Shape Memory Alloy: SMA)

امروزه در مهندسی عمران استفاده از آلیاژهای هوشمند که با داشتن دو خاصیت ابر کشسانی و رفتار حافظه‌دار شکلی، از سایر فلزات و آلیاژها متمایز شده‌اند، رو به گسترش است. استفاده از این آلیاژ در پایه پل‌ها و به عنوان پیچ در اتصالات صلب تیر به ستون و همچنین به عنوان آرماتور در تیرهای بتن آرمه، از جمله موارد بارز اخیر استفاده از این آلیاژ برتر در مهندسی عمران است. در موارد خاصی که کارفرمایی علاقمند به استفاده از پیچ‌های هوشمند در اتصالات سازه‌اش باشد این شرکت می‌تواند با همکاری دانشکده متالورژی دانشگاه تهران و یا شرکت‌های اروپایی تولید کننده این آلیاژ، تمهیدات لازم را برای این منظور فراهم نماید. با پیشرفت روش‌های تولید آلیاژهای هوشمند، قیمت تمام شده آن به مرور کاهش می‌یابد و در آینده‌ای نه چندان دور این آلیاژهای هوشمند به طور گسترده به عنوان پیچ در اتصالات سازه‌های اسکلت فلزی و همچنین به عنوان میلگرد در محل م... ادامه مطلب

جداسازهای لرزه‌ای (Base Isolator)

با استفاده از جداگرهای لرزه‌ای که ترکیبی هوشمندانه از یک هسته سربی و لاستیک‌های ارتجاعی می‌باشند، شدت زلزله وارده به سازه از طریق پی آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. شیفت پریودی ایجاد شده برای سازه دارای جداساز لرزه‌ای که به علت نرم شدن سازه به کاهش نیاز لرزه ای آن منجر می‌شود، مزیتی است که هزینه‌های مربوط به المان‌های مقاوم جانبی (دیوار برشی یا مهاربند) را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. با توجه به مزایای دیگر این سیستم، استفاده از جداسازهای لرزه‌ای گزینه قابل تأملی برای سازه‌های خاص می‌باشد. شرکت سازیران استفاده از سیستم جداساز را در مواردی که مناسب و دارای توجیه اقتصادی می‌داند، به کارفرمایان پیشنهاد می‌نماید و در کلیه مراحل پروژه از طراحی و سفارش گرفته تا مرحله نصب و نگهداری جداساز لرزه‌ای، دانش فنی خود را در اختیار کارفرما می‌گذارد.

ادامه مطلب

استفاده از انواع میراگرها(Damper)

امروزه میراگرها اعم از میراگرهای ویسکوز، تسلیم‌شونده (TADAS)، ویسکو الاستیک، پال (اصطکاکی) و دورانی جایگاه خاصی در طراحی لرزه‌ای سازه‌ها پیدا کرده‌اند و در سازه‌های با ارزشی که توجیه اقتصادی وجود داشته باشد، می توان با کمک این میراگرها از عملکرد لرزه‌ای سازه و سلامت آن در صورت وقوع زلزله اطمینان حاصل کرد. این شرکت آمادگی آن را دارد که در صورت تمایل کارفرما به استفاده از میراگر در سازه، طراحی صحیح و قابل دفاع در هر مجمع علمی را انجام داده و میراگرهای لازم را سفارش دهد و حتی در مرحله اجراء و نصب میراگر، با مشاوره فنی خود کارفرما و پیمانکار پروژه را یاری دهد.

ادامه مطلب

دیوارهای برشی فولادی (Steel Shear Wall)

دیوار برشی فولادی با داشتن همزمان سختی بالا و شکل‌پذیری فوق‌العاده، گزینه مناسبی برای استفاده در ساختمان به عنوان المان‌های مقاوم جانبی هستند. شرکت سازیران دانش طراحی این دیوارهای برشی را دارد و با دیتیل‌های مناسبی که ارائه می‌کند اجرای آنرا آسان‌تر و مطمئن‌تر می‌نماید.

مهاربندهای کمانش تاب (Buckling Restrained Bracing: BRB)

از آنجا که این مهاربندهای نوین تحت اثر نیروی محوری فشاری به جای آنکه کمانش کنند، تسلیم می‌شوند، می‌توانند اتلاف انرژی قابل ملاحظه‌ای ایجاد کنند و موجب بالابردن ظرفیت میرایی سازه و شکل‌پذیری آن گردند. شرکت سازیران دانش فنی لازم برای طراحی این نوع مهاربندها را داراست و با توجه به مکاتباتی که تا کنون با چندین شرکت معتبر سازنده مهاربندهای کمانش تاب داشته است، به زودی نمایندگی یکی از این شرکت‌ها را خواهد گرفت.

سازه‌های پیش تنیده

سازه‌ای است که با ترکیب رشته‌ها یا میلگردهای فولادی و بتن ساخته می‌شود. میله‌های فولادی در پروسه ساخت یا پس از ساخت، با جک‌های هیدرولیک تحت کشش قرار می‌گیرند. این تدبیر باعث می‌شود که بتن موجود در سازه تحت تنش فشاری قرار گیرد. از آنجا که مقاومت بتن در فشار بسیار بیشتر از مقاومت آن در کشش است، اعمال بارهای خارجی به سازه به جای ایجاد تنش کششی در بتن، موجب کاهش تنش فشاری در بتن می‌شوند و بنابراین بتن موجود یا تحت تنش کششی قرار نمی‌گیرد یا مقدار بسیار کمی تنش کششی (کمتر از مقاومت کششی بتن) تحمل می‌کند. این مسأله باعث می‌شود که قابلیت تحمل بار سازه با بتن تحت فشار بسیار بیشتر از سازه مشابه بدون پیش‌تنیدگی باشد. سازه‌های بتن آرمه پیش تنیده به علت امکان اجرای دهانه‌های بزرگ، در سالیان اخیر مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته‌اند و شرکت سازیران آمادگی طراحی و اجرای سازه‌های بتنی پی... ادامه مطلب

سازه‌های فضاکار

 سازه فضاکار یک سیستم خرپای سه بعدی است که دهانه‌های آن در دو جهت گسترش یافته‌اند و اعضای آن فقط تحت تأثیر کشش و فشار قرار دارند. این سازه‌ها از مدول‌های یکسان و تکرار شونده با لایه‌های موازی در بالا و پایین (مشابه میله‌های فوقانی و تحتانی خرپا) تشکیل می‌گردند. سازه فضاکار، به مجموعه سازه‌های مشابهی اطلاق می‌شود که شامل شبکه‌ها، طاق‌ها، برج‌ها، شبکه‌های کابلی، سیستم‌های پوسته‌ای و غشایی، سازه‌های تاشونده و ترکیبات کش‌بستی می‌شود. شرکت سازیران تجربه لازم برای طراحی سازه‌های فضا کار را دارد.

ادامه مطلب
شرکت‌های هلدینگ سازیران
ستبران طرح هزاره سوم

ستبران طرح هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

مجله سازیران

مجله سازیران

طرح ماندگار هزاره سوم

طرح ماندگار هزاره سوم

نشر علم عمران

نشر علم عمران

سازه‌های آرمانی هزاره سوم

سازه‌های آرمانی هزاره سوم