کنترل کیفیت در وهله اول جزو چالش‌های کارفرما و سازنده تلقی می‌گردد، اما با اندکی تامل مشخص می‌شود که بهره برداران، مالکان و بطور ساکنین، ارتباط نزدیکی کیفیت ساخت خواهند داشت. بنابراین برخی اقدامات به منظور افزایش سطح اطمینان از حصول کیفیت و تناسب آن برای شرایط بهره برداری باید در نظر گرفته شود.

روش‌­های متداول ارزیابی، کنترل و اندازه­‌گیری کیفیت بدون ساختار برنامه‌ریزی شده و دستورالعمل­‌های از پیش تائید­شده، کیفیت سازه‌ها را‌ به خطر می­‌اندازد. با برنامه‌ریزی بر مبنای دانش و بکارگیری الزامات می‌توان به کیفیت مطلوب رسید و در ادامه اطمینان از حسن اجرای همه الزامات روند کنترل و تضمین کیفیت را کامل می‌کند. لازم به ذکر است که به هنگام بهره‌برداری از سازه نیز روند بازرسی‌ها ادامه یابد. برای کنترل کیفیت عوامل گسترده‌ای وجود دارد که از جمله آنها می‌توان تنوع طراحان، تامین‌کنندگان، پیمانکارهای فرعی، مشتریان، بازرسان نام برد.

برای ثبت و ضبط تمام اطلاعات، مشخصات فنی، مواد مصرفی و اندازه‌های ضروری که مورداستفاده حال و آینده است و اخذ تائیدیه از طرف‌های ذی­ربط و همچنین آگاهی از مبانی طراحی و آشنایی با آئین‌نامه‌ها، استانداردها و معیارهای پذیرش مورداستفاده و به عبارتی دیگر، تهیه شناسنامه یا کتابچه مهندسی سازه، تضمین و کنترل کیفیت موردنیاز است. تمامی فرم­ها، جداول­ و نمودارهای موردنیاز برای این ثبت و ضبط از واحد تضمین کیفیت به جریان می­افتد و پس از طی مسیر مشخص شده و تکمیل، دوباره در واحد تضمین کیفیت جمع‌آوری و تبدیل به شناسنامه فنی یا کتابچه مهندسی سازه می­‌گردد.

جهت تهیه ساختار پروسه کنترل کیفیت یک سازه افراد مختلفی در جایگاهای مختلف نقش دارند که در ادامه به خلاصه‌ای از آنها می‌پردازیم:

در مرحله بعدی برای پیاده نمودن پروسه کنترل کیفیت هرکدام از افراد ذکر شده وظایفی را برعهده دارند که به شرح زیر است:

 

 

کنترل کیفیت و بازرسی شرکت سازیران

بخش کنترل کیفیت و بازرسی شرکت سازیران با هدف تاثیرگذاری مثبت در امور ساختمانی و عمرانی از سال 1392 شروع به فعالیت نموده است. بخش کنترل کیفیت و بازرسی با تدوین روشن فعالیت‌های منظم درون سازمانی و از طریق ایجاد و افزایش سطح مشارکت و بهره‌گیری از تجربیات و تخصص نیروی انسانی و فنآوریهای نوین در طراحی مهندسی و کنترل کیفیت تمامی سعی و تلاش خود را در ارائه خدماتی صحیح، جامع و به موقع، به منظور جلب و افزایش رضایت کارفرمایان، معطوف نموده است اميد است با اتكاي به خداوند سبحان و همراهي و پشتكار تمامي كاركنان سخت‌كوش و حمايت‌هاي سهامداران، نقش موثری را در اعتلای بخش‌های مختلف صنعت ساخت و ساز در ميهن عزيزمان برعهده گيريم.

فعالیت‌های سازیران در زمینه بازرسی و کنترل کیفیت به شرح زیر می‌باشد:


شرکت‌های هلدینگ سازیران
ستبران طرح هزاره سوم

ستبران طرح هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

سازه‌های رویایی هزاره سوم

مجله سازیران

مجله سازیران

طرح ماندگار هزاره سوم

طرح ماندگار هزاره سوم

نشر علم عمران

نشر علم عمران

سازه‌های آرمانی هزاره سوم

سازه‌های آرمانی هزاره سوم